Vishay Semiconductor/Diodes Division GP10-4007E-E3/73
GP10-4007E-E3/73 picture photo
Mfg. Part Number
GP10-4007E-E3/73
Brief Description
DIODE GEN PURP 1KV 1A DO204AL
Datasheet Download
GP10-4007E-E3/73.pdf
Availability of GP10-4007E-E3/73
QUANTITY
GP10-4007E-E3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of GP10-4007E-E3/73
Internal Part NumberEIS-GP10-4007E-E3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Box (TB)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1000V (1kV)
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr-
Capacitance @ Vr, F-
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Operating Temperature - Junction-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GP10-4007E-E3/73
Related LinksGP10-400, GP10-4007E-E3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
GP10-4007E-E3/73 Details Description
Related parts for GP10-4007E-E3/73
IC TXRX RS485/RS422 14-SOIC datasheet.pdf
SENSOR 100PSI M20-1.5 6G 4-20MA datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT 10A ROLLR LEVR datasheet.pdf
FUSE INDUST 80A 415V BS IEC datasheet.pdf
RES SMD 1.27K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 80MA 4.5 OHM SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf