Vishay/Dale RNC55J30R5BSRE6
RNC55J30R5BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J30R5BSRE6
Brief Description
RES 30.5 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J30R5BSRE6.pdf
Availability of RNC55J30R5BSRE6
QUANTITY
RNC55J30R5BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J30R5BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J30R5BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)30.5
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J30R5BSRE6
Related LinksRNC55J3, RNC55J30R5BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J30R5BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J30R5BSRE6
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1M OHM 8SIP datasheet.pdf
IC ADC 8BIT SW-CAP 11CH 20-PLCC datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-72VIN 12VOUT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.8K OHM 5% 1200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY KEYLOCK datasheet.pdf
CONN HDR 50POS 2.54MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf