Vishay Semiconductor/Diodes Division GP10DE-M3/54
GP10DE-M3/54 picture photo
Mfg. Part Number
GP10DE-M3/54
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 200V 1A DO204AL
Datasheet Download
GP10DE-M3/54.pdf
Availability of GP10DE-M3/54
QUANTITY
GP10DE-M3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of GP10DE-M3/54
Internal Part NumberEIS-GP10DE-M3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)200V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 1A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)3µs
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 200V
Capacitance @ Vr, F8pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GP10DE-M3/54
Related LinksGP10DE, GP10DE-M3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
GP10DE-M3/54 Details Description
Related parts for GP10DE-M3/54
CONN PLUG W/DETENT 12POS .093 datasheet.pdf
MODULE PWR ENT DL FUSE FILTR 10A datasheet.pdf
RES SMD 68.1KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP MINI PANEL IND AMBER SEAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/SCKTS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 9.09K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf