Vishay Semiconductor/Diodes Division GP10G-4004-M3/73
GP10G-4004-M3/73 picture photo
Mfg. Part Number
GP10G-4004-M3/73
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 400V 1A DO204AL
Datasheet Download
GP10G-4004-M3/73.pdf
Availability of GP10G-4004-M3/73
QUANTITY
GP10G-4004-M3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of GP10G-4004-M3/73
Internal Part NumberEIS-GP10G-4004-M3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101, Superectifier®
PackagingTape & Box (TB)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 1A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)3µs
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 400V
Capacitance @ Vr, F8pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GP10G-4004-M3/73
Related LinksGP10G-40, GP10G-4004-M3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
GP10G-4004-M3/73 Details Description
Related parts for GP10G-4004-M3/73
CAP POLYMER 120UF 20% 4V SMD datasheet.pdf
RES SMD 54.9OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.8PF 25V 0201 datasheet.pdf
MOTOR BLDC GEAR IC KEY 30W 24V datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf