Vishay/Dale RNC55J4642FSBSL
RNC55J4642FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4642FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 46.4K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4642FSBSL.pdf
Availability of RNC55J4642FSBSL
QUANTITY
RNC55J4642FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4642FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J4642FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)46.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4642FSBSL
Related LinksRNC55J4, RNC55J4642FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4642FSBSL Details Description
Related parts for RNC55J4642FSBSL
RES 820 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 560K OHM 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CLASS I LASER datasheet.pdf
LIGHT SCKT 10MM HI INTENST ASSY datasheet.pdf
DISPLAY 565NM GRN 2DIG 0.2" SMD datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZB24 M40 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156" datasheet.pdf