Vishay Semiconductor/Diodes Division GP10G-4004EHE3/54
GP10G-4004EHE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
GP10G-4004EHE3/54
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 400V 1A DO204AL
Datasheet Download
GP10G-4004EHE3/54.pdf
Availability of GP10G-4004EHE3/54
QUANTITY
GP10G-4004EHE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of GP10G-4004EHE3/54
Internal Part NumberEIS-GP10G-4004EHE3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr-
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Operating Temperature - Junction-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GP10G-4004EHE3/54
Related LinksGP10G-40, GP10G-4004EHE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
GP10G-4004EHE3/54 Details Description
Related parts for GP10G-4004EHE3/54
BOARD DAUGHTER ADSP-BF533/561KIT datasheet.pdf
IC XDCP QUAD 4X2K EE 20-SOIC datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 4KHZ 15MM datasheet.pdf
CONN RECEPT 12POS .100 T/H GOLD datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 40VOUT 50W datasheet.pdf
CBL RIBN 6COND 0.039 GRAY 100M datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
HD 38999 9C 9#23 PIN RECP datasheet.pdf
3300UF 16V 18X18X16 MM 105C 7000 datasheet.pdf