Bergquist GP1500-0.080-02-0404
GP1500-0.080-02-0404 picture photo
Mfg. Part Number
GP1500-0.080-02-0404
Manufacturer
Product Category
Thermal - Pads, Sheets
Brief Description
THERMAL PAD .080" 4X4" GAPPAD
Datasheet Download
GP1500-0.080-02-0404.pdf
Availability of GP1500-0.080-02-0404
QUANTITY
GP1500-0.080-02-0404 Order Process
Ship out your order
Specifications of GP1500-0.080-02-0404
Internal Part NumberEIS-GP1500-0.080-02-0404
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThermal Interface Materials (TIM) Gap Pad
Thermal Interface Materials (TIM) Gap Pad Key Product Characteristics
MSDS Material Safety DatasheetGap Pad 1500 MSDS
RoHS InformationGap Pad 1500 Material Report
Featured ProductGap Pad® 1500
Standard Package100
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Pads, Sheets
SeriesGap Pad® 1500
UsageSheet
ShapeSquare
Outline101.60mm x 101.60mm
Thickness0.080" (2.03mm)
MaterialSilicone Elastomer
AdhesiveTacky - Both Sides
Backing, Carrier-
ColorBlack
Thermal Resistivity-
Thermal Conductivity1.5 W/m-K
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GP1500-0.080-02-0404
Related LinksGP1500-0.0, GP1500-0.080-02-0404 Datasheet, Bergquist Distributor
GP1500-0.080-02-0404 Details Description
Related parts for GP1500-0.080-02-0404
IC FIXED POINT DSP 179-BGA datasheet.pdf
FIXED IND 5.6NH 600MA 100 MOHM datasheet.pdf
12P MTA156 CONN ASSY 22AWG LF datasheet.pdf
RES SMD 215 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 3W DO204AL datasheet.pdf
CONN DSUB 37POS F PC TIN datasheet.pdf
600 VDC 3 POLE Y CONFIGURATION S datasheet.pdf