Vishay Semiconductor/Diodes Division GP15A-E3/54
GP15A-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
GP15A-E3/54
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 50V 1.5A DO204AC
Datasheet Download
GP15A-E3/54.pdf
Availability of GP15A-E3/54
QUANTITY
GP15A-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of GP15A-E3/54
Internal Part NumberEIS-GP15A-E3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesSUPERECTIFIER®
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)50V
Current - Average Rectified (Io)1.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 1.5A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)3.5µs
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 50V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AC, DO-15, Axial
Supplier Device PackageDO-204AC (DO-15)
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GP15A-E3/54
Related LinksGP15A, GP15A-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
GP15A-E3/54 Details Description
Related parts for GP15A-E3/54
RES ARRAY 9 RES 1.8K OHM 10SIP datasheet.pdf
IC FIXED-POINT DSP 532-FCBGA datasheet.pdf
CONN SOCKET HOUSING 22POS CBL datasheet.pdf
5X4 MTE PIN SR RIBBED .100CL datasheet.pdf
17 CIR MTA-100 CONN GREN LF datasheet.pdf
RES 324 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS PIN datasheet.pdf
CONN HDR 8POS 0.100 PRESS FIT datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 DIP 30POS datasheet.pdf
INSERT RJ45 JACK TO IDC CONN datasheet.pdf
MICRO 15C P 20" YEL JACKP datasheet.pdf