Vishay Semiconductor/Diodes Division GP15BHE3/54
GP15BHE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
GP15BHE3/54
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 100V 1.5A DO204AC
Datasheet Download
GP15BHE3/54.pdf
Availability of GP15BHE3/54
QUANTITY
GP15BHE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of GP15BHE3/54
Internal Part NumberEIS-GP15BHE3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLAxial Superectifier EOL 6/Nov/2015
Standard Package4,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesSUPERECTIFIER®
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io)1.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 1.5A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)3.5µs
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 100V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AC, DO-15, Axial
Supplier Device PackageDO-204AC (DO-15)
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GP15BHE3/54
Related LinksGP15B, GP15BHE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
GP15BHE3/54 Details Description
Related parts for GP15BHE3/54
RES SMD 0.5 OHM 5% 3.5W J LEAD datasheet.pdf
RES 1 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SER/PAR 80M 48VQFN datasheet.pdf
HEAT SHRINK SLEEVE MARKER datasheet.pdf
VARISTOR 23V 1210 datasheet.pdf
RES 75K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 46.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MODEL 412 TAP SWITCH 50A 300V datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
TRANSMITTER SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 20A datasheet.pdf