Sharp Microelectronics GP1UM280XK0F
GP1UM280XK0F picture photo
Mfg. Part Number
GP1UM280XK0F
Manufacturer
Product Category
Optical Sensors - Photo Detectors - Remote Receiver
Brief Description
RECEIVER REMOTE CTRL TOP 36KHZ
Datasheet Download
GP1UM280XK0F.pdf
Availability of GP1UM280XK0F
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GP1UM280XK0F Order Process
Ship out your order
Specifications of GP1UM280XK0F
Internal Part NumberEIS-GP1UM280XK0F
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Sensors, Transducers
FamilyOptical Sensors - Photo Detectors - Remote Receiver
Series-
Sensing Distance10.5m
B.P.F. Center Frequency36.0kHz
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Current - Supply500µA
OrientationTop View
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GP1UM280XK0F
Related LinksGP1UM2, GP1UM280XK0F Datasheet, Sharp Microelectronics Distributor
GP1UM280XK0F Details Description
Related parts for GP1UM280XK0F
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf
RES 87.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 16.1MM RND 9.66MM datasheet.pdf
SWITCH TOP SENSING WIRELESS datasheet.pdf
CAP ALUM 50000UF 50V SCREW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156" datasheet.pdf
COUPLER 6 DB 0.5-2GHZ datasheet.pdf
CAP FILM 3.9NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf
32A FRONT/BACK STUD CONNECTED datasheet.pdf
CTV 128C 128#22D PIN J/N RECP datasheet.pdf
TV 143C 48#20 8#16 PIN RECP datasheet.pdf
SILICON 28V HYPERABRUPT VARACTOR DIODES IC datasheet.pdf