Global Power Technologies Group GP2D012A065A
GP2D012A065A picture photo
Mfg. Part Number
GP2D012A065A
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 650V 29A TO220-2
Datasheet Download
GP2D012A065A.pdf
Availability of GP2D012A065A
QUANTITY
GP2D012A065A Order Process
Ship out your order
Specifications of GP2D012A065A
Internal Part NumberEIS-GP2D012A065A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesAmp+™
PackagingTube
Diode TypeSilicon Carbide Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)650V
Current - Average Rectified (Io)12A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.65V @ 12A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr120µA @ 650V
Capacitance @ Vr, F632pF @ 1V, 1MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220-2
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GP2D012A065A
Related LinksGP2D01, GP2D012A065A Datasheet, Global Power Technologies Group Distributor
GP2D012A065A Details Description
Related parts for GP2D012A065A
RES ARRAY 4 RES 56 OHM 0804 datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 18POS DUAL TIN datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 15K OHM 1206 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V +/-15V 40W datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR M30 15MM PNP datasheet.pdf
RES 0.169 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 2 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
RES 250 OHM 2/3W 0.01% AXIAL datasheet.pdf