Global Power Technologies Group GP2D050A060B
GP2D050A060B picture photo
Mfg. Part Number
GP2D050A060B
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 600V 50A TO247-2
Datasheet Download
GP2D050A060B.pdf
Availability of GP2D050A060B
QUANTITY
GP2D050A060B Order Process
Ship out your order
Specifications of GP2D050A060B
Internal Part NumberEIS-GP2D050A060B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesAmp+™
PackagingTube
Diode TypeSilicon Carbide Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io)50A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.65V @ 50A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr170µA @ 600V
Capacitance @ Vr, F2635pF @ 1V, 1MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-2
Supplier Device PackageTO-247-2
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GP2D050A060B
Related LinksGP2D05, GP2D050A060B Datasheet, Global Power Technologies Group Distributor
GP2D050A060B Details Description
Related parts for GP2D050A060B
DIODE ARRAY SCHOTTKY 70V SOT23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 898 OHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
090 SLD 2P PLUG ASSY BLACK datasheet.pdf
RES 20.5 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP POLYMER 330UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 43VWM 73VC AXIAL datasheet.pdf
PES M18 RCVR PNP datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
RES SMD 2.21K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf