Global Power Technologies Group GP2M012A060F
GP2M012A060F picture photo
Mfg. Part Number
GP2M012A060F
Brief Description
MOSFET N-CH 600V 12A TO220F
Datasheet Download
GP2M012A060F.pdf
Availability of GP2M012A060F
QUANTITY
GP2M012A060F Order Process
Ship out your order
Specifications of GP2M012A060F
Internal Part NumberEIS-GP2M012A060F
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C12A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs650 mOhm @ 6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs40nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1890pF @ 25V
Power - Max53.4W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220F
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GP2M012A060F
Related LinksGP2M01, GP2M012A060F Datasheet, Global Power Technologies Group Distributor
GP2M012A060F Details Description
Related parts for GP2M012A060F
JUMPER-H1503TR/A3049S/X 6" datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 1.6MHZ SOT23-6 datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 0.1W SMD datasheet.pdf
IC EEPROM 1MBIT 400KHZ 8SOIJ datasheet.pdf
DIODE MODULE 100V 75A TO249 datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 20.2A 1.7 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
RES SMD 1.2 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LSF-SMT 5.08/02/180 1.5 BK datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HDR 60POS GOLD TH/RA datasheet.pdf