Global Power Technologies Group GP2M012A060F
GP2M012A060F picture photo
Mfg. Part Number
GP2M012A060F
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 600V 12A TO220F
Datasheet Download
GP2M012A060F.pdf
Availability of GP2M012A060F
QUANTITY
GP2M012A060F Order Process
Ship out your order
Specifications of GP2M012A060F
Internal Part NumberEIS-GP2M012A060F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C12A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs650 mOhm @ 6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs40nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1890pF @ 25V
Power - Max53.4W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220F
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GP2M012A060F
Related LinksGP2M01, GP2M012A060F Datasheet, Global Power Technologies Group Distributor
GP2M012A060F Details Description
Related parts for GP2M012A060F
TRIAC SENS GATE 200V 4A TO202 datasheet.pdf
IDC CABLE - MKR20K/MC20G/MCE20K datasheet.pdf
IC DUAL 12-B CMOS MULT D/A 16DIP datasheet.pdf
WDU 2.5 K 2POS CH/AL WM BG datasheet.pdf
RES SMD 17.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC PREC COMP ULTRA-FAST 8-SOIC datasheet.pdf
IC VIDEO CCD SIGNAL PROC 48LQFP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
RES 255K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf