Global Power Technologies Group GP2M013A050F
GP2M013A050F picture photo
Mfg. Part Number
GP2M013A050F
Brief Description
MOSFET N-CH 500V 13A TO220F
Datasheet Download
GP2M013A050F.pdf
Availability of GP2M013A050F
QUANTITY
GP2M013A050F Order Process
Ship out your order
Specifications of GP2M013A050F
Internal Part NumberEIS-GP2M013A050F
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C13A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs480 mOhm @ 6.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs35nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1798pF @ 25V
Power - Max52W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220F
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GP2M013A050F
Related LinksGP2M01, GP2M013A050F Datasheet, Global Power Technologies Group Distributor
GP2M013A050F Details Description
Related parts for GP2M013A050F
Connector Quick Connect Tab 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 24POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CAP THIN FILM 3PF 50V 0603 datasheet.pdf
RES SMD 73.2 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS R/A .100 TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 723 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.374 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 324.9VWM 524.4VC DO15 datasheet.pdf
RSM8RSM 24VDC COM-VE N110 datasheet.pdf
CONN HDR 34POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf