KEMET C907U120JYNDAAWL20
C907U120JYNDAAWL20 picture photo
Mfg. Part Number
C907U120JYNDAAWL20
Brief Description
CAP CER 12PF 400VAC NP0 RADIAL
Datasheet Download
C907U120JYNDAAWL20.pdf
Availability of C907U120JYNDAAWL20
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C907U120JYNDAAWL20 Order Process
Ship out your order
Specifications of C907U120JYNDAAWL20
Internal Part NumberEIS-C907U120JYNDAAWL20
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLC900 Series EOL 30/Jun/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
SeriesC900
PackagingBulk
Capacitance12pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated400VAC
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C907U120JYNDAAWL20
Related LinksC907U120J, C907U120JYNDAAWL20 Datasheet, KEMET Distributor
C907U120JYNDAAWL20 Details Description
Related parts for C907U120JYNDAAWL20
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN RECEPT 44 POS .4MM BTB datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN 05VOUT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
Crystal 27.1200MHz 30ppm 8pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IC REG BCK 1.2V 0.8A SYNC TSOT25 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
MEP-12T PNL TOUCH SCREEN/MESSAGE datasheet.pdf
FUSE 315A 900V 00/80 AR datasheet.pdf