CW Industries GPB527A202BB
GPB527A202BB picture photo
Mfg. Part Number
GPB527A202BB
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 125V
Datasheet Download
GPB527A202BB.pdf
Availability of GPB527A202BB
QUANTITY
GPB527A202BB Order Process
Ship out your order
Specifications of GPB527A202BB
Internal Part NumberEIS-GPB527A202BB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIngress Protection (IP) Rated Sealed Switches
Featured ProductSealed Switches
GPB Series Pushbutton Switches
Standard Package1,000
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesGPB
PackagingBulk
TypeStandard
CircuitDPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapBlack
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 20.20mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Mechanical Life-
Electrical Life-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GPB527A202BB
Related LinksGPB527, GPB527A202BB Datasheet, CW Industries Distributor
GPB527A202BB Details Description
Related parts for GPB527A202BB
IC TRANSCVR 8BIT NON-INV 20DIP datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
CIR BRKR THRMMAG 9A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
IC DGTL POT 2CH 50K 16UTQFN datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
COMPONENT MOD TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
SENSOR TEMP I2C/SMBUS 8UDFN datasheet.pdf
FERRITE CHIP 3.6OHM 2550MA 1210 datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
CAP FILM 300NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf