CW Industries GPB527A202BB
GPB527A202BB picture photo
Mfg. Part Number
GPB527A202BB
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 125V
Datasheet Download
GPB527A202BB.pdf
Availability of GPB527A202BB
QUANTITY
GPB527A202BB Order Process
Ship out your order
Specifications of GPB527A202BB
Internal Part NumberEIS-GPB527A202BB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIngress Protection (IP) Rated Sealed Switches
Featured ProductSealed Switches
GPB Series Pushbutton Switches
Standard Package1,000
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesGPB
PackagingBulk
TypeStandard
CircuitDPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapBlack
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 20.20mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Mechanical Life-
Electrical Life-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GPB527A202BB
Related LinksGPB527, GPB527A202BB Datasheet, CW Industries Distributor
GPB527A202BB Details Description
Related parts for GPB527A202BB
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
FILTER LINE 1MH 20A HORIZONTAL datasheet.pdf
IC MUX 8-IN CMOS LOGIC HS 16DIP datasheet.pdf
IC FILTER BANDPASS PROG 28-SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 4.64K OHM 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 12V 4A datasheet.pdf
FILTER LC SINE WAVE 1200A NEMA1 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PST 25A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X6MM XCUT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 92A 8DSOP datasheet.pdf