CW Industries GPB527B202BU
GPB527B202BU picture photo
Mfg. Part Number
GPB527B202BU
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPST 10A 125V
Datasheet Download
GPB527B202BU.pdf
Availability of GPB527B202BU
QUANTITY
GPB527B202BU Order Process
Ship out your order
Specifications of GPB527B202BU
Internal Part NumberEIS-GPB527B202BU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIngress Protection (IP) Rated Sealed Switches
Standard Package1,000
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesGPB
PackagingBulk
TypeStandard
CircuitDPST
Switch FunctionOff-On
Current Rating10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapBlue
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 20.20mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Mechanical Life-
Electrical Life-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GPB527B202BU
Related LinksGPB527, GPB527B202BU Datasheet, CW Industries Distributor
GPB527B202BU Details Description
Related parts for GPB527B202BU
JUMPER-H1503TR/A3048A/H1501TR 4" datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 7.6A 8-SOIC datasheet.pdf
RES 8.2K OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 5.2VOUT 75W datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DISTRIBUTOR CURRENT LIMITING datasheet.pdf
FIXED IND 36UH 202MA 2.5 OHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
FUSE 355AMP 415V AC TYPE J datasheet.pdf