CW Industries GPB527D202BA
GPB527D202BA picture photo
Mfg. Part Number
GPB527D202BA
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPST 10A 125V
Datasheet Download
GPB527D202BA.pdf
Availability of GPB527D202BA
QUANTITY
GPB527D202BA Order Process
Ship out your order
Specifications of GPB527D202BA
Internal Part NumberEIS-GPB527D202BA
TypeStandard
CircuitSPST
Switch FunctionOff-On
Current Rating10A (AC), 20A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC14V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapAmber
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 20.20mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GPB527D202BA
Related LinksGPB527, GPB527D202BA Datasheet, CW Industries Distributor
GPB527D202BA Details Description
Related parts for GPB527D202BA
IC DVR/RCVR TIA/EIA 232 28-SOIC datasheet.pdf
IDC CABLE- AKC40B/AE40G/AKC40B datasheet.pdf
RES SMD 30.5KOHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENS 700KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 39POS SKT datasheet.pdf
RES 1.3M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 65POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 18K OHM 1206 datasheet.pdf
HDR TUBE 16 CKT NATRL POL 3 datasheet.pdf
OSC XO 30.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
XG4 14AWG 41/30 7C SHLD 600V datasheet.pdf