SL Power Electronics - Manufacturer of Condor/Ault Brands GPC140-24
GPC140-24 picture photo
Mfg. Part Number
GPC140-24
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 140W
Datasheet Download
GPC140-24.pdf
Availability of GPC140-24
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GPC140-24 Order Process
Ship out your order
Specifications of GPC140-24
Internal Part NumberEIS-GPC140-24
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesGPC140
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)5.8A
Power (Watts)140W (160W Forced Air)
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation-
Efficiency70%
Operating Temperature0°C ~ 50°C
FeaturesAdjustable Output, PFC, Remote Sense, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension8.50" L x 4.50" W x 2.12" H (215.9mm x 114.3mm x 53.9mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max140W (160W Forced Air)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GPC140-24
GPC140-24 Details Description
Related parts for GPC140-24
IC FLASH 512KBIT 90NS 32PLCC datasheet.pdf
RES SMD 3.92K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.18UF 10V X7R 0805 datasheet.pdf
IC FLASH 512KBIT 120NS 32PLCC datasheet.pdf
MARKING TAGS DIN RAIL 6MM datasheet.pdf