AVX Corporation THJB106K016RJN
THJB106K016RJN picture photo
Mfg. Part Number
THJB106K016RJN
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 16V 10% 1210
Datasheet Download
THJB106K016RJN.pdf
Availability of THJB106K016RJN
QUANTITY
THJB106K016RJN Order Process
Ship out your order
Specifications of THJB106K016RJN
Internal Part NumberEIS-THJB106K016RJN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTHJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.8 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)THJB106K016RJN
Related LinksTHJB106, THJB106K016RJN Datasheet, AVX Corporation Distributor
THJB106K016RJN Details Description
Related parts for THJB106K016RJN
IC SRAM 4.5MBIT 200MHZ 165CABGA datasheet.pdf
CONN PLUG 80POS .050 STRDL MNT datasheet.pdf
BOX S STEEL NATURAL 24"L X 26"W datasheet.pdf
IC CPLD 3432MC 7.24NS 144TQFP datasheet.pdf
IC REG LDO -15V 1.5A TO220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 133 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 5A 25 MOHM TH datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 420V SCREW datasheet.pdf
GEITNER HEAD REPLACMENT ASSY datasheet.pdf
CAP FILM 0.0091UF 5% 2500VDC AXI datasheet.pdf