Diodes Incorporated ZTX1053A
ZTX1053A picture photo
Mfg. Part Number
ZTX1053A
Manufacturer
Product Category
Transistors (BJT) - Single
Brief Description
TRANS NPN 75V 3A E-LINE
Datasheet Download
ZTX1053A.pdf
Availability of ZTX1053A
QUANTITY
ZTX1053A Order Process
Ship out your order
Specifications of ZTX1053A
Internal Part NumberEIS-ZTX1053A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Standard Package4,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTransistors (BJT) - Single
Series-
PackagingBulk
Transistor TypeNPN
Current - Collector (Ic) (Max)3A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)75V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic350mV @ 100mA, 3A
Current - Collector Cutoff (Max)10nA
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce300 @ 1A, 2V
Power - Max1W
Frequency - Transition140MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseE-Line-3
Supplier Device PackageE-Line (TO-92 compatible)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ZTX1053A
Related LinksZTX1, ZTX1053A Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
ZTX1053A Details Description
Related parts for ZTX1053A
IC CTRLR PWM PROG OVP HV 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 10.5 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 75PSIS M10 4-20MA datasheet.pdf
RES SMD 976K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 2.37K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 5A 120V datasheet.pdf
Connector Socket 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Socket 22 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
RES SMD 665 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf