SL Power Electronics - Manufacturer of Condor/Ault Brands GPC80-12G
GPC80-12G picture photo
Mfg. Part Number
GPC80-12G
Brief Description
AC/DC CONVERTER 12V 80W
Datasheet Download
GPC80-12G.pdf
Availability of GPC80-12G
QUANTITY
GPC80-12G Order Process
Ship out your order
Specifications of GPC80-12G
Internal Part NumberEIS-GPC80-12G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesGPC80
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)6.7A
Power (Watts)80W (110 Forced Air)
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation-
Efficiency70%
Operating Temperature0°C ~ 50°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, Remote Sense, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension7.00" L x 4.25" W x 1.86" H (177.8mm x 108.0mm x 47.2mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCE, cURus, TUV
Power (Watts) - Max80W (110 Forced Air)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GPC80-12G
GPC80-12G Details Description
Related parts for GPC80-12G
IDC CABLE- AKP40A/ AE40M / AKP40 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CAP CER 680PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 10NS 44TSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 05VOUT datasheet.pdf