SL Power Electronics - Manufacturer of Condor/Ault Brands GPFC110-15G
GPFC110-15G picture photo
Mfg. Part Number
GPFC110-15G
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 15V 75W
Datasheet Download
GPFC110-15G.pdf
Availability of GPFC110-15G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GPFC110-15G Order Process
Ship out your order
Specifications of GPFC110-15G
Internal Part NumberEIS-GPFC110-15G
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / Vendor undefined
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesGPFC110
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)5.3A
Power (Watts)75W (110W Forced Air)
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation-
Efficiency-
Operating Temperature0°C ~ 50°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension6.30" L x 3.75" W x 1.62" H (160.0mm x 95.3mm x 41.2mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCE, cURus, TUV
Power (Watts) - Max75W (110W Forced Air)