SL Power Electronics - Manufacturer of Condor/Ault Brands GPFC110-24
GPFC110-24 picture photo
Mfg. Part Number
GPFC110-24
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 75W
Datasheet Download
GPFC110-24.pdf
Availability of GPFC110-24
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GPFC110-24 Order Process
Ship out your order
Specifications of GPFC110-24
Internal Part NumberEIS-GPFC110-24
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / Vendor undefined
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesGPFC110
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)3.4A
Power (Watts)75W (110W Forced Air)
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation-
Efficiency-
Operating Temperature0°C ~ 50°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension6.30" L x 3.75" W x 1.62" H (160.0mm x 95.3mm x 41.2mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCE, cURus, TUV
Power (Watts) - Max75W (110W Forced Air)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GPFC110-24
GPFC110-24 Details Description
Related parts for GPFC110-24
CONN EDGECARD 120POS .100 EXTEND datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 1W DO214AC datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 3.63V 10A OUT datasheet.pdf
LV CMOS OCTAL BUFFER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY 20 GOLD 8POS datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
RES 4.7M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 1400VDC 0.056UF RADIAL datasheet.pdf