SL Power Electronics - Manufacturer of Condor/Ault Brands GPFM115-15G
GPFM115-15G picture photo
Mfg. Part Number
GPFM115-15G
Brief Description
AC/DC CONVERTER 15V 80W
Datasheet Download
GPFM115-15G.pdf
Availability of GPFM115-15G
QUANTITY
GPFM115-15G Order Process
Ship out your order
Specifications of GPFM115-15G
Internal Part NumberEIS-GPFM115-15G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMedical Power Supply Market
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesGPFM115
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)5.3A
Power (Watts)80W (115 Forced Air)
ApplicationsMedical
Voltage - Isolation-
Efficiency81%
Operating Temperature0°C ~ 50°C
FeaturesAdjustable Output, PFC, Remote Sense, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.25" L x 3.30" W x 1.50" H (113.4mm x 83.8mm x 38.1mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCE, cURus, TUV
Power (Watts) - Max80W (115 Forced Air)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GPFM115-15G
GPFM115-15G Details Description
Related parts for GPFM115-15G
CONN RECEPT 8POS W/PIN INSERT datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC FPGA 480 I/O 1923FCBGA datasheet.pdf
IC GATE OR 1CH 3-INP 6-SON datasheet.pdf
RES 1.33M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 25.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PANEL SKT SLD CUP datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf