SL Power Electronics - Manufacturer of Condor/Ault Brands GPFM250-28G
GPFM250-28G picture photo
Mfg. Part Number
GPFM250-28G
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 28V 180W
Datasheet Download
GPFM250-28G.pdf
Availability of GPFM250-28G
QUANTITY
GPFM250-28G Order Process
Ship out your order
Specifications of GPFM250-28G
Internal Part NumberEIS-GPFM250-28G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMedical Power Supply Market
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesGPFM250
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)6.5A
Power (Watts)180W (250W Forced Air)
ApplicationsMedical
Voltage - Isolation-
Efficiency75%
Operating Temperature0°C ~ 50°C
FeaturesAdjustable Output, PFC, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension8.00" L x 5.00" W x 1.75" H (203.2mm x 127.0mm x 44.5mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCE, cURus, TUV
Power (Watts) - Max180W (250W Forced Air)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GPFM250-28G
GPFM250-28G Details Description
Related parts for GPFM250-28G
IC DGTL POT DUAL 256POS 10-MSOP datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X8L RADIAL datasheet.pdf
5MM EUROBLOCK PC 45 BLK 22POS datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 82NH 220MA 1.5 OHM SMD datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS INLINE SKT datasheet.pdf