CW Industries GPI-154-3013
GPI-154-3013 picture photo
Mfg. Part Number
GPI-154-3013
Manufacturer
Product Category
Slide Switches
Brief Description
SWITCH SLIDE DP3T 3A 125V
Datasheet Download
GPI-154-3013.pdf
Availability of GPI-154-3013
QUANTITY
GPI-154-3013 Order Process
Ship out your order
Specifications of GPI-154-3013
Internal Part NumberEIS-GPI-154-3013
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Switches
FamilySlide Switches
SeriesGPI
PackagingBulk
CircuitDP3T
Contact TimingNot Specified
Switch FunctionOn-On-On
Current Rating3A (AC), 500mA (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Actuator TypeStandard
Actuator Length5.08mm
Contact MaterialCopper
Contact FinishSilver
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Termination StylePC Pin
Features-
Actuator MaterialPolyamide (PA66), Nylon 6/6
Switch Travel3.94mm
Operating Temperature-10°C ~ 104°C
Mechanical Life10,000 Cycles
Electrical Life6,000 Cycles
Operating Force-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GPI-154-3013
Related LinksGPI-15, GPI-154-3013 Datasheet, CW Industries Distributor
GPI-154-3013 Details Description
Related parts for GPI-154-3013
SW ROLLER LVR SPDT TURRET 250V datasheet.pdf
MODULE RABBITCORE RCM2250 datasheet.pdf
CONN STACKER 16POS 0.100" T/H datasheet.pdf
CONN HEADER SPRING 58POS SLD CUP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
LED OSLON NEU WHITE 4000K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 154K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
RES 619 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT PIN datasheet.pdf