Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y607120K0000V9L
Y607120K0000V9L picture photo
Mfg. Part Number
Y607120K0000V9L
Brief Description
RES 20K OHM .3W .005% RADIAL
Datasheet Download
Y607120K0000V9L.pdf
Availability of Y607120K0000V9L
QUANTITY
Y607120K0000V9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y607120K0000V9L
Internal Part NumberEIS-Y607120K0000V9L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±0.005%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.415" L x 0.162" W (10.54mm x 4.11mm)
Height0.450" (11.43mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y607120K0000V9L
Y607120K0000V9L Details Description
Related parts for Y607120K0000V9L
CONN HEADER RT/A .100 15POS 15AU datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE SPDT 8A 5V datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 14TSSOP datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 4.62"L X 3.11"W datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V datasheet.pdf
RES 25 OHM 50W 1% TO221 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 2.5V datasheet.pdf