Vishay Semiconductor/Diodes Division GPP15J-E3/54
GPP15J-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
GPP15J-E3/54
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 600V 1.5A DO204AC
Datasheet Download
GPP15J-E3/54.pdf
Availability of GPP15J-E3/54
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GPP15J-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of GPP15J-E3/54
Internal Part NumberEIS-GPP15J-E3/54
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io)1.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 1.5A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 600V
Capacitance @ Vr, F8pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AC, DO-15, Axial
Supplier Device PackageDO-204AC (DO-15)
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GPP15J-E3/54
Related LinksGPP15J, GPP15J-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
GPP15J-E3/54 Details Description
Related parts for GPP15J-E3/54
IC D/A CONV 16BIT MULTPLYNG 8DIP datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 24-SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP PGA 15MHZ RRO 10MSOP datasheet.pdf
MINI MAC APPLICATOR datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER RS485 12-MSOP datasheet.pdf
CONN HAN 16A-GG2-M20 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf