Vishay Semiconductor/Diodes Division GPP20K-E3/54
GPP20K-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
GPP20K-E3/54
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 800V 2A DO204AC
Datasheet Download
GPP20K-E3/54.pdf
Availability of GPP20K-E3/54
QUANTITY
GPP20K-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of GPP20K-E3/54
Internal Part NumberEIS-GPP20K-E3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)800V
Current - Average Rectified (Io)2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 2A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 800V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AC, DO-15, Axial
Supplier Device PackageDO-204AC (DO-15)
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GPP20K-E3/54
Related LinksGPP20K, GPP20K-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
GPP20K-E3/54 Details Description
Related parts for GPP20K-E3/54
FAN AXIAL 40X10MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 20A 12V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 WW datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER CAN HS 8-SOIC datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 512X36 128-TQFP datasheet.pdf
RES 121 OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 36.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN SOCKET DIN 32POS R/A GOLD datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
PRESSURE SENSOR datasheet.pdf
330UF 10V 10,3X32,0MM 125C 20000 datasheet.pdf