Murata Electronics North America GQM1875C2E5R6DB12D
GQM1875C2E5R6DB12D picture photo
Mfg. Part Number
GQM1875C2E5R6DB12D
Brief Description
CAP CER 5.6PF 250V NP0 0603
Datasheet Download
GQM1875C2E5R6DB12D.pdf
Availability of GQM1875C2E5R6DB12D
QUANTITY
GQM1875C2E5R6DB12D Order Process
Ship out your order
Specifications of GQM1875C2E5R6DB12D
Internal Part NumberEIS-GQM1875C2E5R6DB12D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.6pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.031" (0.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GQM1875C2E5R6DB12D
Related LinksGQM1875C2, GQM1875C2E5R6DB12D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GQM1875C2E5R6DB12D Details Description
Related parts for GQM1875C2E5R6DB12D
CAP FILM 1800PF 2% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.36K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF 4-40 BRASS 1/8" datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 66K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.024 OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CAP CER 22PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf