Vicor Corporation V48B48T250BS2
V48B48T250BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V48B48T250BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W
Datasheet Download
V48B48T250BS2.pdf
Availability of V48B48T250BS2
QUANTITY
V48B48T250BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48B48T250BS2
Internal Part NumberEIS-V48B48T250BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.2A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89.5%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48B48T250BS2
Related LinksV48B48, V48B48T250BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48B48T250BS2 Details Description
Related parts for V48B48T250BS2
CAP TANT 4.7UF 4V 10% 1206 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R 0508 datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 4.5V datasheet.pdf
HEAT SINK EXT. UNFINISHED 6" datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
RES 200 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
CONN EDGE .100 17POS HL LOW P datasheet.pdf
MINI-BX PIN ASSY 128 POS datasheet.pdf