Vishay/Dale RNC50K1002FRRSL
RNC50K1002FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50K1002FRRSL
Brief Description
RES 10K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50K1002FRRSL.pdf
Availability of RNC50K1002FRRSL
QUANTITY
RNC50K1002FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50K1002FRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50K1002FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50K1002FRRSL
Related LinksRNC50K1, RNC50K1002FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50K1002FRRSL Details Description
Related parts for RNC50K1002FRRSL
OPTOISOLATOR 5.3KV SCR 6SMD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY RF 15V 1A SOT-363 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
I/O MODULE 8 DIGITAL 8 SOLID ST datasheet.pdf
SGE-225-2-2940 01000C SFTY EDGE datasheet.pdf
Connector Socket 13 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf