Murata Electronics North America GQM1885C1H101GB01D
GQM1885C1H101GB01D picture photo
Mfg. Part Number
GQM1885C1H101GB01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
GQM1885C1H101GB01D.pdf
Availability of GQM1885C1H101GB01D
QUANTITY
GQM1885C1H101GB01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GQM1885C1H101GB01D
Internal Part NumberEIS-GQM1885C1H101GB01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHi-Q Multilayer Ceramic Capacitors
Featured ProductHigh Frequency - High Q Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGQM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GQM1885C1H101GB01D
Related LinksGQM1885C1, GQM1885C1H101GB01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GQM1885C1H101GB01D Details Description
Related parts for GQM1885C1H101GB01D
TRIMMER 1K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 30POS .156 datasheet.pdf