Murata Electronics North America GQM1885C1H8R0DB01D
GQM1885C1H8R0DB01D picture photo
Mfg. Part Number
GQM1885C1H8R0DB01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 8PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
GQM1885C1H8R0DB01D.pdf
Availability of GQM1885C1H8R0DB01D
QUANTITY
GQM1885C1H8R0DB01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GQM1885C1H8R0DB01D
Internal Part NumberEIS-GQM1885C1H8R0DB01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHi-Q Multilayer Ceramic Capacitors
Featured ProductHigh Frequency - High Q Capacitors
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGQM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GQM1885C1H8R0DB01D
Related LinksGQM1885C1, GQM1885C1H8R0DB01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GQM1885C1H8R0DB01D Details Description
Related parts for GQM1885C1H8R0DB01D
RELAY GEN PURPOSE SPDT 12A 24V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 11POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 100V BP 0805 datasheet.pdf
RES 510 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 200 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 9POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 8KV datasheet.pdf
HDI PIN ASSY 4 ROW 100 POS R/A datasheet.pdf