Murata Electronics North America GQM1885C1H8R2CB01D
GQM1885C1H8R2CB01D picture photo
Mfg. Part Number
GQM1885C1H8R2CB01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 8.2PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
GQM1885C1H8R2CB01D.pdf
Availability of GQM1885C1H8R2CB01D
QUANTITY
GQM1885C1H8R2CB01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GQM1885C1H8R2CB01D
Internal Part NumberEIS-GQM1885C1H8R2CB01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHi-Q Multilayer Ceramic Capacitors
Featured ProductHigh Frequency - High Q Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGQM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8.2pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GQM1885C1H8R2CB01D
Related LinksGQM1885C1, GQM1885C1H8R2CB01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GQM1885C1H8R2CB01D Details Description
Related parts for GQM1885C1H8R2CB01D
CONN D-SUB LATCH SLIDE 15POS datasheet.pdf
RES 7.15K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 6.3V 20% 1206 datasheet.pdf
RES SMD 8.06K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IDC CABLE - HSC34H/AE34G/HPL34H datasheet.pdf
IDC CABLE - MDM10H/MC10F/MDM10H datasheet.pdf
LED RED DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 66.5 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SN2100 BLUETOOTHV2 MODULE datasheet.pdf
VARISTOR 16.94V 800A 1812 datasheet.pdf