Murata Electronics North America GQM1885C2A2R7CB01D
GQM1885C2A2R7CB01D picture photo
Mfg. Part Number
GQM1885C2A2R7CB01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.7PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
GQM1885C2A2R7CB01D.pdf
Availability of GQM1885C2A2R7CB01D
QUANTITY
GQM1885C2A2R7CB01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GQM1885C2A2R7CB01D
Internal Part NumberEIS-GQM1885C2A2R7CB01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGQM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.7pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.031" (0.80mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GQM1885C2A2R7CB01D
Related LinksGQM1885C2, GQM1885C2A2R7CB01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GQM1885C2A2R7CB01D Details Description
Related parts for GQM1885C2A2R7CB01D
CONN HEADER 38POS .100 R/A TIN datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 768B FLASH 20SSOP datasheet.pdf
RES SMD 787K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 980MA 170 MOHM datasheet.pdf
RES 6.8 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 204 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HDR 14POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 32.768KHZ CMOS SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 270NF 5% 63VDC RAD datasheet.pdf