Murata Electronics North America GQM2195C1H101GB01D
GQM2195C1H101GB01D picture photo
Mfg. Part Number
GQM2195C1H101GB01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
GQM2195C1H101GB01D.pdf
Availability of GQM2195C1H101GB01D
QUANTITY
GQM2195C1H101GB01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GQM2195C1H101GB01D
Internal Part NumberEIS-GQM2195C1H101GB01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHi-Q Multilayer Ceramic Capacitors
Featured ProductHigh Frequency - High Q Capacitors
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGQM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GQM2195C1H101GB01D
Related LinksGQM2195C1, GQM2195C1H101GB01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GQM2195C1H101GB01D Details Description
Related parts for GQM2195C1H101GB01D
IC CODEC-FI 13BIT 3V 20-SSOP datasheet.pdf
FACEPLATE 2 GANG BRAZIL OFFWHT datasheet.pdf
RES SMD 1.96 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CABLE MINI-USB EXTENSION M-F 2M datasheet.pdf
CAP CER 330PF 630V C0G RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 19K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf