Murata Electronics North America GQM2195C1H240JB01D
GQM2195C1H240JB01D picture photo
Mfg. Part Number
GQM2195C1H240JB01D
Brief Description
CAP CER 24PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
GQM2195C1H240JB01D.pdf
Availability of GQM2195C1H240JB01D
QUANTITY
GQM2195C1H240JB01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GQM2195C1H240JB01D
Internal Part NumberEIS-GQM2195C1H240JB01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance24pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GQM2195C1H240JB01D
Related LinksGQM2195C1, GQM2195C1H240JB01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GQM2195C1H240JB01D Details Description
Related parts for GQM2195C1H240JB01D
ASSEMBLY 8 POSITION 8 CONTACT datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 39K OHM 0606 datasheet.pdf
RES SMD 2.32 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 4.1"L X 2.6"W datasheet.pdf
CARDEDGE 80POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 15PSI M10-1.25 6H 1-5V datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 10% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
SNAP SPADE KRIMPTITE TAPED datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf