Murata Electronics North America GQM2195C1H360GB01D
GQM2195C1H360GB01D picture photo
Mfg. Part Number
GQM2195C1H360GB01D
Brief Description
CAP CER 36PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
GQM2195C1H360GB01D.pdf
Availability of GQM2195C1H360GB01D
QUANTITY
GQM2195C1H360GB01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GQM2195C1H360GB01D
Internal Part NumberEIS-GQM2195C1H360GB01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance36pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GQM2195C1H360GB01D
Related LinksGQM2195C1, GQM2195C1H360GB01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GQM2195C1H360GB01D Details Description
Related parts for GQM2195C1H360GB01D
RES SMD 15 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 2 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
HEADER SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
DIODE HYPERFAST 600V 6A DPAK datasheet.pdf
BLADE SLUG datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 250V AXIAL datasheet.pdf