Murata Electronics North America GQM2195C2E1R5BB12D
GQM2195C2E1R5BB12D picture photo
Mfg. Part Number
GQM2195C2E1R5BB12D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.5PF 250V NP0 0805
Datasheet Download
GQM2195C2E1R5BB12D.pdf
Availability of GQM2195C2E1R5BB12D
QUANTITY
GQM2195C2E1R5BB12D Order Process
Ship out your order
Specifications of GQM2195C2E1R5BB12D
Internal Part NumberEIS-GQM2195C2E1R5BB12D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHi-Q Multilayer Ceramic Capacitors
Featured ProductHigh Frequency - High Q Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGQM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.5pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GQM2195C2E1R5BB12D
Related LinksGQM2195C2, GQM2195C2E1R5BB12D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GQM2195C2E1R5BB12D Details Description
Related parts for GQM2195C2E1R5BB12D
JUMPER-H1507TR/A3048S/X 3" datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS 1.25MM R/A SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.8A TO220AB datasheet.pdf
TRIMMER 2M OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM SOT143 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 24V 2A datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
COVER BTS 18 KIT datasheet.pdf
DIODE RECT 1200V 10A D2PAK datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf