Murata Electronics North America GQM2195C2E1R8CB12D
GQM2195C2E1R8CB12D picture photo
Mfg. Part Number
GQM2195C2E1R8CB12D
Brief Description
CAP CER 1.8PF 250V NP0 0805
Datasheet Download
GQM2195C2E1R8CB12D.pdf
Availability of GQM2195C2E1R8CB12D
QUANTITY
GQM2195C2E1R8CB12D Order Process
Ship out your order
Specifications of GQM2195C2E1R8CB12D
Internal Part NumberEIS-GQM2195C2E1R8CB12D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHi-Q Multilayer Ceramic Capacitors
Featured ProductHigh Frequency - High Q Capacitors
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.8pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing0.232" (5.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GQM2195C2E1R8CB12D
Related LinksGQM2195C2, GQM2195C2E1R8CB12D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GQM2195C2E1R8CB12D Details Description
Related parts for GQM2195C2E1R8CB12D
RES SMD 2.74K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 2KV X7R 2225 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRIAC 4SMD datasheet.pdf
5MM PITCH TAB/RECPT CONTACT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
ESX0004 REV(NONE) 70507463 datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 60POS .050 SMD datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES 38.8K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf