Murata Electronics North America GQM2195C2E5R6BB12D
GQM2195C2E5R6BB12D picture photo
Mfg. Part Number
GQM2195C2E5R6BB12D
Brief Description
CAP CER 5.6PF 250V NP0 0805
Datasheet Download
GQM2195C2E5R6BB12D.pdf
Availability of GQM2195C2E5R6BB12D
QUANTITY
GQM2195C2E5R6BB12D Order Process
Ship out your order
Specifications of GQM2195C2E5R6BB12D
Internal Part NumberEIS-GQM2195C2E5R6BB12D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.6pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GQM2195C2E5R6BB12D
Related LinksGQM2195C2, GQM2195C2E5R6BB12D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GQM2195C2E5R6BB12D Details Description
Related parts for GQM2195C2E5R6BB12D
IC MCU 8BIT 1.5KB OTP 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 0.1W USM datasheet.pdf
RES SMD 1.2 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
RES 284 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 14.7K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
FILTER BANDPASS 2.4 GHZ datasheet.pdf
0.50W CABLE ASSY datasheet.pdf
BUZZER MAGNETIC 12V 16MM RADIAL datasheet.pdf