Murata Electronics North America GQM22M5C2H101GB01L
GQM22M5C2H101GB01L picture photo
Mfg. Part Number
GQM22M5C2H101GB01L
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 500V NP0 1111
Datasheet Download
GQM22M5C2H101GB01L.pdf
Availability of GQM22M5C2H101GB01L
QUANTITY
GQM22M5C2H101GB01L Order Process
Ship out your order
Specifications of GQM22M5C2H101GB01L
Internal Part NumberEIS-GQM22M5C2H101GB01L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHigh Frequency - High Q Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGQM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.80mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.053" (1.35mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GQM22M5C2H101GB01L
Related LinksGQM22M5C2, GQM22M5C2H101GB01L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GQM22M5C2H101GB01L Details Description
Related parts for GQM22M5C2H101GB01L
FIXED IND 6.8UH 150MA 1.8 OHM datasheet.pdf
TVS DIODE 8VWM 13.6VC SMB datasheet.pdf
SIDACTOR 3CHP 270V 250A TO-220 datasheet.pdf
RES SMD 5.1KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS SKT datasheet.pdf
MULTI-PAIR 12COND 24AWG 500' datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 600MA 548 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf
CAP FILM 250VDC 0.62UF RADIAL datasheet.pdf