Murata Electronics North America GR355XD72J224KW05L
GR355XD72J224KW05L picture photo
Mfg. Part Number
GR355XD72J224KW05L
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.22UF 630V X7T 2220
Datasheet Download
GR355XD72J224KW05L.pdf
Availability of GR355XD72J224KW05L
QUANTITY
GR355XD72J224KW05L Order Process
Ship out your order
Specifications of GR355XD72J224KW05L
Internal Part NumberEIS-GR355XD72J224KW05L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGR3
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientX7T
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case2220 (5750 Metric)
Size / Dimension0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.106" (2.70mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GR355XD72J224KW05L
Related LinksGR355XD72, GR355XD72J224KW05L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GR355XD72J224KW05L Details Description
Related parts for GR355XD72J224KW05L
WIRE MARKER B/Y .55-.98"100PC datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR SYNC BUCK 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP 1MM SLD datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 1.4W AB 10UMAX datasheet.pdf
SENS ACCLRMTR 3-AXIS 50G datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
IC CLK BUFFER LVPECL 16TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 3PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG M 260POS SLDRLESS datasheet.pdf