Murata Electronics North America GR442QR73D391KW01L
GR442QR73D391KW01L picture photo
Mfg. Part Number
GR442QR73D391KW01L
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 390PF 2KV X7R 1808
Datasheet Download
GR442QR73D391KW01L.pdf
Availability of GR442QR73D391KW01L
QUANTITY
GR442QR73D391KW01L Order Process
Ship out your order
Specifications of GR442QR73D391KW01L
Internal Part NumberEIS-GR442QR73D391KW01L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGR4
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance390pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.079" W (4.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GR442QR73D391KW01L
Related LinksGR442QR73, GR442QR73D391KW01L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GR442QR73D391KW01L Details Description
Related parts for GR442QR73D391KW01L
CAP TANT 1.5UF 16V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC POT DPP OTP 32TAP U/D 8-MSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 5VIN 12VOUT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Crimp datasheet.pdf
IC EMI FILTER/ESD PROT 16HUSON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
LAMP CUSTOM datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
BCF 3.81/07/180LRZE SN OR BX datasheet.pdf
RES SMD 5.62K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.1A D2PAK datasheet.pdf