Murata Electronics North America GR721AW0BB103KW01D
GR721AW0BB103KW01D picture photo
Mfg. Part Number
GR721AW0BB103KW01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 350V 0805
Datasheet Download
GR721AW0BB103KW01D.pdf
Availability of GR721AW0BB103KW01D
QUANTITY
GR721AW0BB103KW01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GR721AW0BB103KW01D
Internal Part NumberEIS-GR721AW0BB103KW01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGR7
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated350V
Temperature Coefficient-
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GR721AW0BB103KW01D
Related LinksGR721AW0B, GR721AW0BB103KW01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GR721AW0BB103KW01D Details Description
Related parts for GR721AW0BB103KW01D
IC REG LDO -6V 1A TO220-3 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 1KV X7R 1825 datasheet.pdf
IC OR CTRLR SRC SELECT 8TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 61.9K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OSC MEMS 15.8682MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC CLOCK SSCG 3DIFF PAIR 28SSOP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 148.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
OSC MEMS 24MHZ H/LV CMOS SMD datasheet.pdf