Schurter GRF4.0023.013.C
GRF4.0023.013.C picture photo
Mfg. Part Number
GRF4.0023.013.C
Manufacturer
Product Category
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Brief Description
GRF4 APPLIANCE INLET FLTR 3A M5
Datasheet Download
GRF4.0023.013.C.pdf
Availability of GRF4.0023.013.C
QUANTITY
GRF4.0023.013.C Order Process
Ship out your order
Specifications of GRF4.0023.013.C
Internal Part NumberEIS-GRF4.0023.013.C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginGRF4 Origin 09/Jul/2015
PCN PackagingMultiple Devices 20/Nov/2015
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
SeriesGRF4
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-C14
Connector TypeReceptacle, Male Blades
Current - IEC3A
Voltage - IEC250VAC
Current - UL3A
Voltage - UL125VAC
Filter TypeFiltered (EMI, RFI) - Commercial, Medical
FuseNo
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
TerminationQuick Connect - 0.189" (4.8mm)
Switch Features-
FeaturesShielded
Fuse Holder, Drawer-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 30.50mm x 20.80mm
Panel Thickness0.059" (1.50mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Ingress ProtectionIP40
ApprovalsCSA, UL, VDE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRF4.0023.013.C
Related LinksGRF4.00, GRF4.0023.013.C Datasheet, Schurter Distributor
GRF4.0023.013.C Details Description
Related parts for GRF4.0023.013.C
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 6A 8SOIC datasheet.pdf
CA 2MM OFNR 62.5/125,LC SEC GRE datasheet.pdf
5MM EUROBLOCK PC STR BLK 23POS datasheet.pdf
PB UNIT MOM 22MM GRN PROJ datasheet.pdf
RES 2.38K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN SMA JACK R/A SOLDER datasheet.pdf
FIXED IND 8.2MH 130MA 20.8 OHM datasheet.pdf
RES SMD 0.35 OHM 1/2W 2516 WIDE datasheet.pdf